תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה המלווה אותנו מזה כעשור מהווה אירוע מכונן בתולדות ענף הבנייה בישראל.
מה כוללת התכנית וכיצד היא מתממשת הלכה למעשה? יצאנו לבדוק.

תכנית התמ"א (תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה) על סוגיה השונים מלווה אותנו מזה למעלה מעשור.
באפריל 2011 אושרה התוכנית (עקרונית) לראשונה במועצה הארצית לתכנון ובנייה.
במסגרת התכנית נקבעו תמריצים לחיזוק מבנים שההיתר לבנייתם ניתן לפני 1980 מפני רעידות אדמה. בהתאם להחלטה נקבע כי ישובים המחזיקים בדירוג 7 ומטה מבחינה סוציו-אקונומית יזכו לתוספת של 2.5 קומות, בעוד שביישובים בדירוג 8 ומעלה, תתאפשר תוספת של קומה וחצי בלבד.
יצוין כי התכנית שבניסוחה לקחו חלק מספר רב של יועצים, בראשות האדריכל יונה פיטלסון, אושרה רשמית על ידי ממשלת ישראל באפריל 2005.

מעבר לחשיבות הבטיחותית של התכנית, היא היוותה אירוע מכונן בתולדות ענף הבנייה הישראלי, שכן היא שימשה כקרקע פורייה עבור יזמים וקבלנים אשר הצליחו באמצעות החוק לקדם פרויקטים רווחיים, בזכות מימוש זכויות בנייה או חלקן בתיאום עם בעלי הדירות או הנכסים הקיימים.

תמ"א 38 – קווים לדמותה

קיימים סוגים שונים של תמ"א 38 אשר ביניהם מבדילים מספר פרמטרים מהותיים. הסוג הראשון מתייחס לתמ"א 38/1.
תכניות אלו מתייחסות אך ורק לחיזוק הבניין מפני רעידות אדמה בשילוב תוספות לבניין ולדירות הקיימות, הכוללות לרוב מעלית, ממ"ד לכל דירה ומרפסות.
במסגרת תכניות תמ"א 38/1 מתבצע שיפוץ חיצוני לבניין, יחד עם שדרוג התשתיות הקונסטרוקטיביות, וזאת מבלי לחרוג מקווי הבניין המקוריים.

תיקון תמ"א 38/2 מתייחס לביצוע פרויקטים של הריסה ובנייה מן היסוד של בניינים חדשים, תוך עמידה בתקנים הנדסיים מחמירים שהוגדרו מראש.
יצוין כי סוגיית זכויות הבנייה במסגרת תמ"א 38/2 נתונות להחלטתן הסופית של ועדות התכנון והבנייה האזוריות בשיתוף הרשויות המקומיות.

קבוצת פרקש יזמות נדל"ן גאה להוות ONE STOP SHOP בענף הנדל"ן.
קבוצת פרקש מ.ה. נחשבת לבעלת מוניטין יוצא דופן בתחום, בניהולם של פנחס פרקש וישראל אברמוב, משמשת כיזמית וקבלנית מבצעת של פרויקטים רבים בפריסה ארצית בתחום ההתחדשות העירונית בכלל ותמ"א 38 בפרט.

קראו גם – קבוצת פרקש מן העיתונות ⇐

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.